سبد خريد شما : 0
?>

تیر امسال به دو نشون بزن!

تیر امسال به دو نشون بزن!

 

چهاردهم تیرماه به عنوان «روز قلم» نامگذاری شده است.

 

روز قلم مجالی یرای پاسداشت جایگاه شایسته‌ی قلم و مقام نویسندگان و اصحاب قلم است. روزی برای آنانکه می‌نگارند و به اعتلای فکر و فرهگ یاری می‌رسانند.

چهاردهم تیرماه از سال ۱۳۸۱، پس از تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، به عنوان «روز قلم» در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران ثبت شده است.

حرمت نهادن به قلم در سرزمین ما تاریخچه‌ای دیرینه‌ای دارد. سده‌ها پیش در ایران باستان، تیرگان یکی از مهم‌ترین جشن‌های ایران باستان بوده که آیین‌های به خصوصی داشته و یکی از آن‌ها ارج نهادن قلم بوده است.

یکی از دلایلی که برای این جشن ذکر شده، این است که در این روز، هوشنگ، پادشاه پیشدادی ایران، نویسندگان و کاتبان را به رسمیت شناخت و آنان را گرامی داشت. مردم جشن گرفتند و آن جشن به یاد ارجمندی قلم بر جای ماند. دلیل دیگری هم که برای این جشن ثبت شده، این است که با توجه به مکتوبات ابوریحان بیرونی، ظاهراً چهاردهم تیرماه، روز ستاره‌ تیر یا عطارد است و چون عطارد، کاتب ستارگان است، می‌توان این روز را روز نویسنده نامید.

 

پس از انقلاب، نویسندگان و شاعران سرشناسی چون محمدعلی سپانلو این روز را به عنوان روز قلم و نویسنده پیشنهاد دادند. و سرانجام در پی پیشنهاد انجمن قلم، ۱۴ تیرماه از سال ۱۳۸۱ در تقویم به عنوان «روز قلم» نام‌گذاری شد.

 

به همین بهانه امسال می‌توانید با یک تیر به دو نشان بزنید و به مدت یک هفته با خرید دو کتاب از انتشارات کتاب کوچه-با ۱۰٪ تخفیف- یک کتاب صوتی رایگان، به انتخاب خودتان از نوین کتاب هدیه بگیرید.

برای خرید کافی است به صفحه اینستاگرام کتاب کوچه سر بزنید و از طریق دایرکت، کتاب‌های مورد نظر خود را سفارش بدهید.

صفحه‎ی اینستاگرام کتاب کوچه