سبد خريد شما : 0
هدیه

نخستین مجموعه داستان یک زن مهاجر افغانستانی

«نخ قرمز به جای لب‌هایش»، عنوان مجموعه داستان یک مهاجر افغانستانی درباره زنانی است که در یک جامعه مردسالار زندگی می‌کنند و بین سنت و مدرنیته گرفتار آمده‌اند.

«نخ قرمز به جای لب‌هایش» عنوان نخستین مجموعه داستان زهرا نوری از مهاجران افغانستانی است که از سوی نشر پیدایش منتشر شده و ۱۱ داستان را دربرمی‌گیرد. شخیت اصلی این داستان‌ها بیشتر زنان هستند. زنانی که بین سنت و مدرنیته، بین آنچه که هستند و آنچه می‌خواهند باشند گرفتار آمده‌اند و این داستان، بازتاب حسرت‌ها و ناکامی‌ها و درک‌نشدن‌هاشان است.

در این مجموعه، مشکلاتی بیان شده‌ که تنها به زنان افغانستانی اختصاص ندارد؛ بلکه زنان ایرانی، چه بسا زنان در خاورمیانه هم با آن دست به گریبان‌اند. نویسنده دراین مجموعه از جامعه مردسالار افغانستان سخن گفته و علاوه بر آن، زندگی زنان و مردان مهاجر افغان را هم به تصویر کشیده است.

در این مجموعه داستان همچنین از ضرب‌المثل‌ها و کلمات افغانستانی بهره گرفته و در پانویس، درباره این واژه‌ها و اصطلاحات توضیح داده شده؛ برای مثال در داستان «اشک‌های کسی را در شب ندیده بودی» آورده شده: «مثل آن زمان‌ها، حتما لب وجب کرده آمده» که لب وجب کردن، کنایه از به خود رسیدن است یا از کلمه‌هایی «لب سرین (رژ لب)، حویلی (حیاط)، کومه (گونه)، بدوا (نفرین) و…استفاده شده است.

«دلم یک مادر خوب می‌خواهد، اشک‌های کسی را در شب ندیده بودی، این دست‌های من است، بیرون از خانه زیر چادری، چیزی جز درد حس نمیکردی، زیبای سنبله، صدای لباس مادر،   مگر خودش یک زن نیست؟، نخ قرمز به جای لب‌هایش، پوستش را کمی خاراند و انگشت‌های خینه کرده» داستان‌های این مجموعه هستند.

«نخ قرمز به جای لب‌هایش»، عنوان مجموعه داستان زهرا نوری، نویسنده مهاجر افغان است که در ۵۰۰ نسخه و به قیمت ۱۱ هزار تومان از سوی انتشارات پیدایش و برای گروه سنی بزرگسال منتشرشده است.

 

به‌نقل از خبرگزاری مهر