سبد خريد شما : 0
?>

پنجاه‌وهشتمین سالمرگ ویلیام فاکنر

پنجاه‌وهشتمین سالمرگ ویلیام فاکنر

۷ ژوئیه ۲۰۲۰ پنجاه‌وهشتمین سالمرگ ویلیام فاکنر است.

ویلیام فاکنر، رمان‌نویس آمریکایی و برنده‌ی جایزه‌ی نوبل ادبیات است. فاکنر در دنیای ادبیات به عنوان بزرگترین رمان‌نویس آمریکایی بین دو جنگ جهانی شناخته می‌شود. و شهرتش به سبب سبک تجربی او و توجه دقیقش به شیوه‌ی بیان و آهنگ نوشتار است. ویلیام فاکنر در داستان‌هایش از جریان سیال ذهن بهره گرفته و داستان‌هایی عاطفی، ظریف و پیچیده را خلق کرده است.

 

ویلیام فاکنر متولد میسی‌ سیپی است. او در ژوئن ۱۹۲۹ با استل اولدم ازدواج کرد. سفرهایی به هالیوود و نیویورک داشت و در این فاصله چندین فیلمنامه و نمایشنامه نوشت. مطالعات در مورد فاکنر در ۱۹۴۶ به صورت جدی توسط ملکم کاوی آغاز شد. در ۱۹۵۰ جایزه نوبل ادبیات به او داده شد و خطابهٔ مشهور خود را در آنجا خواند. بعدآ نیز جایزه پولیتزر را برای کتاب شهر در سال ۱۹۵۷ دریافت نمود.

 

در زندگی‌نامه ویلیام فالکنر اینگونه آمده است که: ویلیام فالکنر یکی از بزرگترین و پر آوازه ترین نویسندگانی است که امریکا به خود دیده است. نویسنده ای که با قلم بی نظیرش همواره حماسه انسانهای معمولی ولی شگفت انگیز امریکا را روایت می کند. او همزمان صاحب حماسه هومر،شیوایی تولستوی و قدرت هوگو است تا با حماسه ای چون خشم و هیاهو که هر کس آن را می نوشت و دیگر هیچ نمی نوشت بی گمان یک نویسنده برتر بود اما او آثار بسیاری با همان قدرت پدید آورده است.

 

ویلیام فاکنر مخالف سرسخت برده‌داری بود و از آن‌ها که هنوز از سیاهان به عنوان برده استفاده می‌کردند، سخت خشمگین بود و از سیاهانی که هنوز تن به برده شدن می‌دادند سخت آزرده‌دل بود. او متفکر آزادمنشی برگزار می‌شود و مخالفت با هرگونه تبعیض در اکثر آثار او را می‌توان به چشم دید.

 

از آثار ویلیام فاکنر می‌توان به کتاب‌های زیر اشاره کرد:

مواجب بخور و نمیر (۱۹۲۶)
پشه‌ ها (۱۹۲۷)
سارتوریس (۱۹۲۹)
خشم و هیاهو (۱۹۲۹)
گور به‌ گور (۱۹۳۰)
حریم (۱۹۳۱)
روشنایی ماه اوت (۱۹۳۲)
دو دکل (۱۹۳۵)
ابشالوم، ابشالوم! (۱۹۳۶)
شکست‌ ناپذیر (۱۹۳۸)
نخل‌ های وحشی (۱۹۳۹)
دهکده (۱۹۴۰)
برخیز ای موسی (۱۹۴۲)
مزاحم در خاک (۱۹۴۸)
مرثیه برای راهب (۱۹۵۱)
حکایت (۱۹۵۴)
شهر (۱۹۵۷)
عمارت (۱۹۵۷)
چپاولگران (۱۹۶۲)