سبد خريد شما : 0
?>

آشنایی با مهرداد اسکویی

🔶 مهرداد اسکویی فیلم‌ساز، عکاس، تهیه‌کننده، پژوهشگر و چهره‌ی فرهنگی ایرانی است. اسکویی فارغ‌التحصیل کارگردانی سینما، دانشکده سینما و تئاتر دانشگاه هنر، است. اغلب آثار فیلم‌سازی و عکاسی او در جشنواره‌های معتبر ملی و بین‌المللی مورد توجه قرار گرفته است. او بیش از ۱۳۰ جایزه ملی و بین‌المللی در حوزه‌ی فیلم سازی و عکاسی دارد.

 

🔶 اسکویی با فیلم کوتاه داستانی «در تاریخ او» در بیست‌ودو سالگی، به عنوان نماینده انجمن سینمای جوانان ایران به عنوان اولین فیلم ساز زیر بیست و پنج سال ایران (بعد از انقلاب) به جشنواره‌ی اتحادیه جهانی فیلم کوتاه «یونیکا» در شهر سنت گالن سوییس در سال ۱۹۹۱ حضور یافت.

 

🔶 مهرداد اسکویی در سال ۲۰۱۰ به دلیل فعالیت‌های گسترده‌ی فرهنگی‌اش، موفق به کسب عنوان چهره فرهنگی سال جهان از سوی نهاد فرهنگی «پرنس کلاوس» هلند شد. همچنین بهترین فیلمساز مستند سال ۲۰۱۶ جهان از جشنواره (تروفالس) آمریکا را نیز از آن خود کرد.

 

🔶 در سال ۱۳۸۹ انجمن مستندسازان سینمای ایران جایزه‌ی بزرگداشت خود را در جشن خانه‌ی سینما، به پاس یک عمر فعالیت مستندسازی، به اسکویی اهدا کرد.

 

🔶 اسکویی جزو هیئت مؤسس و مشاور ارشد مؤسسه انسان‌شناسی و فرهنگ است. او همچنین در سال ۸۹ با همکاری پژوهشگرانی از رشته‌های گوناگون، مرکز میراث تصویری ایران را که متمرکز بر پژوهش روی عکس و کارت پستال‌های تاریخ ایران می‌باشد را بنیان گذاشت.

 

🔶 مهرداد اسکویی از سال ۱۳۷۵ پروژه عکاسی از چهره‌های فرهنگ، ادب، دانش و هنر معاصر ایران را جزو برنامه‌های ثابت خود قرار داده‌ است.

 

🔶 او در بیش از صدوچهل (۱۴۰) جشنواره‌ی معتبر ملی و بین‌المللی فیلم سازی و عکاسی عضو گروه داوری بوده‌ است. همچنین به عنوان سفیر فرهنگی بخش انسان‌دوستانه‌ی سازمان ملل متحد (UCHA) فعالیت می‌کند.

 

اسامی برخی از فیلم‌های مستند مهرداد اسکویی:

سایه‌های بی‌خورشید
رویاهای دم صبح
مستند آخرین روزهای زمستان
روزهای بی‌تقویم
دماغ به سبک ایرانی
مریم جزیره‌ی هنگام
از پس برقع
بیوه‌مرد
رو به جایی دور
روژگیران (کارگردانی مشترک با ابراهیم سعیدی)
خانه‌ی مادری‌ام مرداب

 

🔵 مهرداد اسکویی چند سالی‌ست که در زمینه‌ی خوانش کتاب‌های صوتی نیز فعالیت دارد.

تابه‌حال ۷ عنوان کتاب صوتی نوین‌کتاب با صدای مهرداد اسکویی منتشر شده است:

 

کتاب صوتی جاناتان مرغ دریایی

 

کتاب صوتی از اهالی امروز (اشعار سهراب سپهری)

 

کتاب صوتی ذهن بی‌انتها، جسم پردوام

 

کتاب صوتی هفت قانون‌ معنوی موفقیت

 

کتاب صوتی تمرین چهار میثاق

 

کتاب صوتی یادگاری

 

کتاب صوتی تلواسه‌های یک عاشق پریش