سبد خريد شما : 0
?>

اقتصاد مردمی ایران به زبان خیلی ساده و کاربردی

به گزارش روابط عمومی نوین کتاب گویا، روزبه پیروز، کارآفرین و مدیر موسسه مالی فیروزه، در کتاب خود با عنوان «از چاه به راه» به بررسی موضوع گذر از اقتصاد دولتی به اقتصاد مردمی پرداخته است. این کتاب که ۲۳۱ صفحه دارد، اکنون در موسسه نوین کتاب گویا با صدای میلاد فتوحی در قالب کتاب صوتی منتشر شده است.
این اثر دو فصل اصلی دارد. نویسنده پس از مقدمه‌ای نسبتا طولانی که از تجربه‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری خودش گفته است، به این دو موضوع می‌پردازد: مروری بر نقش دولت در اقتصاد در دنیای معاصر و مروری بر تجربه تاریخی نقش دولت در اقتصاد ایران.
نگاهی که روزبه پیروز به اقتصاد ایران دارد، نه مثل نگاه اقتصاددان‌هایی است که فقط نظریه بلدند و اصلا شرایط ایران را نمی‌دانند و نه مثل آن دسته از اقتصاددان‌هایی که اصلا از اقتصاد روز دنیا خبری ندارند و محدود شده‌اند به شهر یا کشور خودشان. او پس از یک موفقیت چشمگیر در فعالیت‌های اقتصادی و کسب ثروت در سال ۱۹۹۷ بعد از ۱۸ سال برای دیدار با خانواده‌اش به ایران بازمی‌گردد و عاشق ایران می‌شود و به این نتیجه می‌رسد که بهتر است در کشور خودش سرمایه‌گذاری و فعالیت اقتصادی کند. از همین زمان بود که او با زیر و بم‌ها و سازوکارهای اقتصاد ایران آشنا شد و یک‌سری خلاها و اشکالاتی را در قوانین اقتصادی ایران کشف کرد. به همین خاطر وقتی فصل‌های این کتاب با عناوینی مثل «ابلاغ سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی» و «پیدایش اقتصاد شبه‌دولتی (خصولتی) در ایران» را می‌‌شنوید، کاملا درمی‌یابید که نویسنده دلسوزانه و البته آگاهانه از این شرایط سخن گفته است.


روزبه پیروز کارآفرینی است که در معرفی خودش در مقدمه این کتاب می‌گوید: «نخستین فعالیت اقتصادی من به زمانی برمی‌گردد که دانشجوی مقطع دکتری در دانشگاه اکسفورد بودم. در آن زمان به همراه هم‌دانشگاهی‌ آلمانی‌ام یک شرکت در حوزه تجارت الکترونیک تاسیس کردیم و پس از آن دکترایم را رها کردم و به تجارت و کارآفرینی مشغول شدم. پس از مدتی، سرمایه شرکت ما به ۱۰۰ میلیون پوند رسید و به یک شرکت در بازارهای بزرگ دنیا تبدیل شد و من در سن ۲۷ ساگلی توانستم برای خودم ثروتی تولید کنم و ۱۵۰ پرسنل در سه کشور اروپایی داشتیم. زمانی که تصمیم گرفتیم این شرکت را به بورس ببریم، شرکت مخابرات ایتالیا این شرکت را از ما خرید. من با ۵ هزار پوند که مادربزرگم به من داده بود، این تجارت را آغاز کردم و به سرعت توانستم کارم را توسعه دهم.»

کتاب «از چاه به راه» نوشته روزبه پیروز با صدای میلاد فتوحی در موسسه نوین کتاب گویا در قالب کتاب صوتی منتشر شده است.