سبد خريد شما : 0
?>

با یاد توران میرهادی، مادر ادبیات کودک و نوجوان

با یاد توران میرهادی، مادر ادبیات کودک و نوجوان

 

«غم بزرگ را تبدیل به کار بزرگ کنیم.»

۲۶ خرداد زادروز توران میرهادی ا‌ست. زنی توانمند و بزرگ، از بنیان‌گذاران شورای کتاب کودک و سرپرستِ تدوین و تألیف فرهنگنامه کودکان و نوجوانان. زنی که تمام زندگی‌اش وقف بالیدن کودکان شد و به درستی با نام «مادر ادبیات کودک و نوجوان» از او یاد می‌شود. توران میرهادی بیش از شصت سال در جهت شکوفاییِ آموزش و پرورش و فرهنگ و ادبیات کودکان تلاش کرد و در این راه به همراه همسرش محسن خمارلو مدرسه‌ فرهاد را تأسیس نمود که همچنان سرآمدِ مدارس در برقراریِ آموزش پویا و نوین امروز ایران است.

جمله «غم بزرگ را تبدیل به کار بزرگ کنیم.» جمله‌ای است از مادر توران میرهادی که همیشه سرلوحه کار و زندگی‌اش قرار داده است. این جمله در سال‌های اخیر با استقبال زیادی مواجه شده است.

 

مدرسه فرهاد

فعالیت‌های متمرکز میرهادی در عرصه آموزش و پرورش از سال ۱۳۳۴ با پایه‌گذاری کودکستان فرهاد شروع شده است. پدر و مادرش پشتیبان‌های بزرگ او در این کار بودند. پدر محل کودکستان را که خانه‌ای خالی بود در اختیار او گذاشت و افزارهای آموزشی مانند نیمکت و غیره را برای او ساخت و مادر با گرفتن پروانه کودکستان به یاری او شتافت. محل این کودکستان ابتدا در خیابان ژاله تهران قرار داشت. طولی نکشید که روش کار میرهادی با استقبال والدین ایرانی روبرو شد و او توانست از سال ۱۳۳۶ دبستان فرهاد را در کنار کودکستان پایه بگذارد. از این دوره به بعد همسر دومش، محسن خمارلو، همکار و همراه همیشگی او در اداره کودکستان و دبستان شد.

سال ۱۳۵۰ سال آغاز به کار مدرسه راهنمایی فرهاد است. او از سال ۱۳۵۶ این مجتمع که بیش از ۱۲۰۰ دانش‌آموز داشت و در ساختمانی بزرگ در خیابان سهروردی نزدیک سیدخندان به کار ادامه داد. در بیشتر سال‌های دهه ۴۰ و ۵۰ مدرسه فرهاد به واحد تجربی تعلیمات عمومی تبدیل شد. و پیشرفته‌ترین دیدگاه‌های درون آموزش و پرورش ایران نخست در این مجتمع بررسی و تجربه و در صورت کسب اعتبار در نظام آموزش و پرورش جاری می‌شد. مدرسه فرهاد از همان آغاز به صورت مختلط اداره می‌شد.

 

فرهنگنامه کودکان و نوجوانان

ایده فرهنگنامه کودکان و نوجوانان، اولین بار در سال ۱۳۴۶ در دومین سمینار ملی ادبیات کودکان که در باشگاه معلمان برگزار شد برمی‌گردد. در این سمینار افراد فرهنگدوستی نظیر ایرج افشار، فریدون بدره‌ای، اسماعیل سعادت و توران میرهادی شرکت داشتند. همگی شرکت‌کنندگان در این سمینار بر تدوین و تألیف فرهنگنامه‌ای بومی که نیازهای کودکان و نوجوانان ایرانی را برآورده سازد، تأکید کردند. توران میرهادی این ایده را همواره در ذهن داشت تا این که در سال ۱۳۵۸ حرکت اجرایی برای تألیف و تدوین این اثر ملی با کمک‌های مالی همسرش، محسن خمارلو، آغاز شد. از آن پس تاکنون هدایت گروه تألیف و تدوین این اثر با توران میرهادی است و در کنار خود همراهی چهره‌هایی مانند نوش‌آفرین انصاری، ایرج جهانشاهی، هوشنگ شریف‌زاده، محمود محمودی، اسماعیل سعادت، و ایران گرگین را داشته ‌است.

 

کتاب صوتی توران میرهادی با خوانش رخشان بنی‌اعتماد

اگرعلاقه‌مند به شنیدن کتاب صوتی درباره‌ی توران میرهادی هستید، می‌توانید کتاب صوتی «توران میرهادی» را با صدای رخشان بنی‌اعتماد بشنوید که گفتگویی‌ست با توران میرهادی و شرحِ پایداری‌های او در گذشتن از گردنه‌های زندگی‌. یکسره ساختن و ساختن بی‌آنکه در غبارِ شکوه‌ها بماند. از مدرسه‌ فرهاد تا شورای کتاب کودک و فرهنگنامه‌ کودکان و نوجوانان.

 

کتاب صوتی توران میرهادی با صدای رخشان بنی‌اعتماد