سبد خريد شما : 0
?>

جشن پایان دوره مدرسه صدا و گفتار نوین کتاب

دیروز بعد از روزها و روزها صبر و انتظار، جشن اولین دوره‌ی مدرسه صدا و گفتار نوین کتاب در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد. جشنی پر از لحظات خوب و پرخاطره که در فضایی لبالب از همدلی به مرور خاطرات و تجربه‌های آموختن و معرفی برگزیده‌های این دوره گذشت.

جشنی که اتفاقی نو برای پروردن صداهای تازه را رقم زد. و دوستانی که موفق شدند اولین دوره، در کنار آقای پیام دهکردی و خانم عارفه لک، گام‌به‌گام پیش روند و نتیجه‌ی تلاش‌های چندماهه‌ی خود را ببینند.

 

 

مراسم دیروز با اجرا و همراهی حسین مسعودی آَشتیانی و با سخنرانی خانم محمدی، مدیرعامل نوین کتاب، آغاز شد و در ادامه با صحبت‌های صمیمانه‌ی آقای پیام دهکردی و خانم عارفه لک ادامه پیدا کرد. بخشی از برنامه نیز به نمایش گوشه‌هایی از تلاش‌های هنرجویان دوره‌ی پیشرفته اختصاص پیدا کرد و در نهایت علاوه بر اهدای لوح یادبود به نفرات دوره‌ی پیشرفته، ده نفر منتخب اعلام و سپس پنج نفر برگزیده جهت همکاری و خوانش کتاب در نوین کتاب معرفی شدند.

خانم محمدی تاسیس کانونی با همکاری فرهنگسرای اندیشه جهت عضویت هنرجویان و استمرار فعالیت در حوزه‌ی صدا و گفتار را از برنامه‌ی پیش رو دانستند.

 

پس از آن خانم عارفه لک و آقای پیام دهکردی صحبت کردند. خانم لک کار و آموزش در فضایی همدلانه را دستاورد این دوره‌ها دانستند.

آقای پیام دهکردی ضمن ابراز رضایت از برگزاری این دوره و نزدیک‌بودن امتیازات نفرات برگزیده، این مقطع زمانی را بیش از هر زمان دیگری نیازمند کنش‌های اجتماعی دانستند.

پیام دهکردی این شیوه پرورش صدا و گفتار را دارای آینده‌ای روشن دانست که به زودی بیش از پیش گسترش پیدا می‌کند و هنرجویان آن با خستگی‌ناپذیری و اجرای تمرینات مداوم می‌توانند پیشران فردای حوزه‌ی گویندگی و اجرا باشند.

 

ایشان انسان موفق را انسان کنشی نامیدند و مردم را سزاوار حال خوب دانستند. این حال خوب با خنده‌ی مصنوعی و پست‌های سلکتیو و انتخاب‌شده‌ی اینستاگرامی میسر نمی‌شود، بلکه نیاز به کنش در همه‌ی سطوح دارد.

پیام دهکردی برگزاری چنین دوره‌هایی توسط نوین کتاب، در روزگاری که فرهنگ آنطور که شایسته است ارج نهاده نمی‌شود و به مظلوم‌ترین و معصوم‌ترین بخش جامعه تبدیل شده که منجر به فجایع اجتماعی می‌شود را سزاوار تقدیر دانست.

 

دوره‌ی مقدماتی lولین دوره مدرسه صدا و گفتار نوین کتاب با تمرین‌های عملی سخت و فراوان، شعر خواندن‌های هر روزه، پیدا کردن فرهنگ صدا، تجربه نفس کشیدن با شیوه‌ای متفاوت به سرانجام رسید. در نهایت آزمون برگزار شد و برگزیدگان دوره‌ی پیشرفته انتخاب شدند.

پس از آن هنرجویان دوره‌ی پیشرفته، با گذراندن ۱۱ جلسه، پروژه نهایی خود را، بر اساس آنچه آموخته بودند، در جلسه‌ی آزمون نهایی با حضور استادان دوره و مهمانان اجرا کردند. این جلسه که با هدف ارزیابی مهارت‌های هنرجویان برگزار شد، داوری و ارزش‌گذاری اجراها را آقای پیام دهکردی و خانم عارفه لک به‌عهده داشتند. پروژه‌های انتخابی هنرجویان نیز شامل هر نوع متن قابل اجرا اعم از: شعر، نثر و حتی متن‌های خبری بود که بعضی از آنان اجرایشان را در قالب پرفورمنس ارائه کردند.

نوین کتاب امیدوار است این مسیر بیشتر از پیش ادامه یابد و صداهای تازه‌ای به این گردونه بپیوندند و به جامعه‌ی صداپیشگان معرفی شوند.

 

دوره‌های بعدی مدرسه صدا و گفتار نوین کتاب در آینده برگزار خواهد شد و شرایط و نحوه‌ی برگزاری از طریق سایت و شبکه‌های اجتماعی نوین کتاب به اطلاع‌ علاقه‌مندان خواهد رسید‌.