سبد خريد شما : 0
?>

حمید سمندریان، معلم ماندگار تئاتر ایران

 با یاد حمید سمندریان، معلم ماندگار تئاتر ایران، در هشتمین سالمرگ او

 

حمید سمندریان کارگردان و مترجم ایرانی و از سرآمدان نسلی از کارگردانان مطرح نمایش بود که تئاتر را در ایران دهه‌ی ۱۳۴۰ و ۱۳۵۰ به پایگاه و جایگاه جدی‌تری رساندند.

حمید سمندریان پرورده‌ی تئاتر مدرن اروپا و در اصل شیفته‌ی تئاتر اروپا بود. اما در فضای گسترده ‌ی تئاتر اروپا به تئاتر آلمانی علاقه ویژه‌ای داشت. او در سبک کارگردانی نیز پیرو مکتب تئاتر آلمان بود. در کارگردانی به نقش بازیگر بسیار اهمیت می‌داد و بیش از هر چیز بر رهایی بازیگر از متن، تسلط او بر صحنه و انضباط سخت تأکید داشت. به همین جهت اجراهای او را در آن سال‌ها و در فضای متن‌محور تئاتر ایران بسیار متفاوت بود.

 

سمندریان همچنین برخی از مهم‌ترین متون نمایشی از نویسندگان شاخص ادبیات نمایشی غرب همانند فردریش دورنمات، برتولت برشت، آنتون چخوف، اوژن یونسکو، آرتور میلر، ماکس فریش، ژان آنوی، تنسی ویلیامز، ژان پل سارتر و هنریک ایبسن را ترجمه و سپس کارگردانی کرد. از این منظر باید حمید سمندریان را یکی از کارگردانان شاخص تئاتر در تاریخ تئاتر ایران به‌شمار آورد که سهمی جدی در آشنایی مردم و علاقه‌مندان تئاتر و نمایش با متون و آثار کلاسیک و مطرح تاریخ تئاتر جهان داشتند.

 

به عقیده‌ی افراد بسیاری با وجودی که تئاتر نوین ایران توسط عبدالحسین نوشین بنا شده بود، ولی در زمان حمید سمندریان جدی‌تر شد. به‌طوری‌که تمام کسانی که از دهه‌ی ۱۳۴۰ به بعد در زمینه تئاتر در دانشکده‌های تئاتر تهران تحصیل کرده‌اند از شاگردان سمندریان‌اند و در واقع از چهره‌های نامدار تئاتر ایران کسی نیست که به‌نوعی شاگردی او را نکرده باشد. از همین منظر او را بزرگترین معلم تئاتر ایران می‌دانند.

سمندریان همچنین در دهه‌ی ۷۰ گروه نمایش دانشکده‌ی هنر و معماری دانشگاه تهران را راه‌اندازی کرد. و در ادامه در سال ۱۳۷۳ نیز آموزشگاه بازیگری سمندریان را تأسیس نمود و هنرجویان بسیاری را پرورش داد که پس از دانش‌آموختگی از آنجا به عرصه‌ی حرفه‌ای هنر وارد شدند.‌

 

اگر به شنیدن نسخه‌ی صوتی ترجمه‌های حمید سمندریان علاقه‌مند هستید، می‌توانید شش کتاب صوتی را با خوانش جمعی از گویندگان بشنوید.

 

کتاب‌های صوتی با ترجمه‌ی حمید سمندریان:

 

کتاب صوتی ملاقات بانوی سالخورده نوشته‌ی فردریش دورنمات

 

کتاب صوتی زندگی گالیله نوشته‌ی برتولت برشت

 

کتاب صوتی دوزخ نوشته‌ی ژان پل سارتر

 

کتاب صوتی آندورا نوشته‌ی ماکس فریش

 

کتاب صوتی دایره‌ی گچی قفقازی نوشته‌ی برتولت برشت

 

کتاب صوتی ازدواج آقای می‌سی‌سی‌پی نوشته‌ی فردریش دورنمات