سبد خريد شما : 0
?>

صد و بیستمین سالروز تولد اگزوپری

صد و بیستمین سالروز تولد آنتوان دو سنت اگزوپری

 

آنتوان دو سنت اگزوپری نویسنده‌ی فرانسوی، خالق اثر مطرح شازده کوچولو و خلبان بود. او خلبانی میهن‌پرست و شجاع بود که یکی از معروف‌ترین چهره‌های ادبیات رمانتیک مدرن محسوب می شود.

سنت‌اگزوپری تا قبل از جنگ جهانی دوم، خلبان تجاری موفقی بود که در خطوط پست هوایی میان اروپا، آفریقا و آمریکای جنوبی به فعالیت می‌پرداخت. اما با آغاز جنگ، هر چند از دیدگاه سن و وضعیت سلامتی در شرایط مطلوبی نبود، اما به نیروی هوایی فرانسه آزاد در شمال آفریقا پیوست. در ماه ژوئیه ۱۹۴۴ هواپیمای او در یک پرواز شناسایی بر فراز دریای مدیترانه ناپدید شد و اعتقاد بر این بود که در همان زمان کشته شده‌است.
اگزوپری پس از مرگش، تبدیل به  قهرمان ملی فرانسه گردید.

آنتوان دو سنت ‌اگزوپری در شهر لیون و در یک خانواده‌ی کاتولیک به دنیا آمد. او سومین فرزند مارتن لوی ماری دو سنت‌اگزوپری و ویکنتس آندره لوییز ماری دو فونس‌کلمب بود. پدر اگزوپری مدیر اجرایی کارگزاری بیمه بود که در ایستگاه قطار بر اثر سکته، قبل از چهارمین سال تولد آنتوان درگذشت. او در سال ۱۹۳۱ با کانسوئلو سنت‌اگزوپری ازدواج کرد.

 

آنتوان دو سنت اگزوپری برنده‌ی جوایز ادبی معتبر فرانسه و همچنین برنده‌ی جایزه‌ی کتاب ملی آمریکا شده است.

عمده‌ی شهرت آنتوان دو سنت اگزوپری به‌واسطه‌ی کتاب «شازده کوچولو» و نوشته‌های تغزلی او با عنوان زمین انسان‌ها و پرواز شبانه است. آثار او، از جمله کتاب «شازده کوچولو» به ۳۰۰ زبان و گویش ترجمه شده‌ است.

کتاب شازده کوچولو یکی از مهمترین آثار اگزوپری به شمار می‌رود که به عنوان سومین کتاب پرخواننده‌ی جهان در قرن بیستم از آن یاد می‌شود. بسیاری «شازده کوچولو» را دارای معنایی فلسفی و سمبولیک می‌دانند و معتقدند این کتاب هم برای کودکان و هم بزرگسالان نوشته شده است. این داستان در ایران توسط محمد قاضی، ابوالحسن نجفی و احمد شاملو به فارسی برگردانده و بارها منتشر شده است.

 

«پرواز شبانه»‌ی اگزوپری داستانی است در ستایش انسان و صداقت او در به پایان رساندن مسئولیت اجتماعی و آگاهی دادن از احساس و ندای درون آدمی. حوادث داستان در آمریکای جنوبی می‌گذرد و نمودار خطرهایی است که خلبان طی توفانی سهمگین با آن روبه‌رو می‌شود و همه کوشش خود را در راه انجام وظیفه به کار می‌برد. این داستان برنده‌ی جایزه‌ی فمینا شد و آندره ژید، نویسنده‌ی بزرگ فرانسوی، آن را ستایش کرد.

اگر به شنیدن آثار صوتی به قلم  آنتوان دو سنت اگزوپری علاقه‌مند هستید، می‌توانید پرواز شبانه را با صدای محمد امرایی بشنوید.

 

کتاب صوتی پرواز شبانه