سبد خريد شما : 0
?>

عاشقانه‌های عبید با صدای آیدین آغداشلو

عاشقانه‌های عبید زاکانی با صدای آیدین آغداشلو

 

عبید زاکانی کتاب بالینی آیدین آغداشلو

کمتر آدمی از اهالی فرهنگ و هنر است که آیدین آغداشلو را نشناسد.‌ او نقاش، گرافیست، نویسنده و منتقد فیلم است.

به جز جهان نقش و رنگ، آیدین آغداشلو ادبیات پاکیزه‌‌ی دارد. به انتخاب کلمات حساس هست و روایت‌های ویژه‌ی خود را دارد. همین است که غزلیات عاشقانه‌ی عبید زاکانی با خوانش او را شنیدنی‌تر می‌کند. آیدین آغداشلو با عبید زاکانی انس دیرینی داشته، تا آنجا که دیوان عبید از آثار بالینی او به حساب می‌آید.

 

عاشقانه‌های عبید

درست است که ما عبید را بیشتر با آثار طنزش می‌شناسیم، اما غزلیات عاشقانه‌ی او نیز از همان قرن هفتم تا کنون تازه و پرطراوت مانده و حتی به سادگی می‌توان آن را برای معشوق‌های واقعی یا خیالی خواند و در میان این همه وصف‌های زیبا و تعبیرهای دل‌انگیز غرق شد.

 

آهنگسازی ویژه اثر

این اثر با آهنگسازی ویژه‌ی بهنام کلاه‌بخش و بهره‌گیری از صدای طبیعت برای ایجاد ارتباطی متناسب با صدای گوینده، آن را به اثری شنیدنی بدل کرده است. بهنام کلاه‌بخش  پس از بررسی فضای شعرهای عبید زاکانی و نوع خوانش آیدین آغداشلو برداشت خود را به صورت دونوازی نواخت و در قالب موتیف‌های کوتاه در کل اثر پراکنده کرده است.

 

هنرهای دیگر

آیدین آغداشلو هنرمندی است که علیرغم خلق آثار پرنفوذ هنری‌اش تاکنون تنها دو بار در ایران نمایشگاه فردی برگزار کرده‌است، که نخستین آن در سال ۱۳۵۴ در انجمن ایران و آمریکا در تهران بود و دومین بار در آبان ۱۳۹۳ در گالری اثر.

مینیاتورهای آغداشلو، بازسازی‌های دقیقی از مینیاتورهای نامدار ایرانی در سده‌های پیشین هستند. او اغلب نقاشی‌های خود را با گواش بر روی بوم می‌کشد. آثار او در دوره پیش از انقلاب ۱۳۵۷، تقلیدی از شیوه‌های رنسانس و مکتب فلاندری بود، اما پس از انقلاب، هنر ایرانی، همچون طراحی، نگارگری و خوشنویسی، جای هنر ایتالیایی را در کارهای او گرفت. آیدین آغداشلو اغلب نقاشی‌های خود را با گواش بر روی بوم می‌کشد.

 

کتاب صوتی عبید زاکانی با صدای آیدین آغداشلو