سبد خريد شما : 0
?>

لی‌لی گستان مترجم و نگارخانه‌دار ایرانی

لی‌لی گستان مترجم و نگارخانه‌دار ایرانی

 

لی‌لی گستان مترجم و نگارخانه‌دار ایرانی، و عضو کانون نویسندگان ایران متولد ۲۳ تیر ماه است. او دختر ابراهیم گلستان کارگردان و داستان‌نویس است که همانند پدرش فعالیت‌های فرهنگی بسیاری داشته.

 

پدر لیلی گلستان، ابراهیم گلستان، کارمند شرکت نفت بود و مادرش معلم. ابراهیم گلستان به محافل روشنفکری ایران رفت‌ و آمد داشت و خانه‌ی آن‌ها محلی برای حضور اهالی فرهنگ، از جمله نقاش‌‌ها و نویسنده‌‌ها و شعرا همچون جلال آل احمد، چوبک، پرویز داریوش، اخوان ثالث، بعد‌ها یدالله رویایی، فرخ غفاری، جلال مقدم، سیمین دانشور، بهرام بیضایی، محمدعلی سپانلو یا احمدرضا احمدی به شمار می‌رفت.

 

نگارخانه گلستان در تهران اختصاص به لیلی گلستان دارد و از سرشناس‌ترین نگارخانه‌های ایرانی‌ست. لی‌لی گلستان در سال ۱۳۶۰ در گاراژ خانه‌اش کتاب‌فروشی گلستان را دایر کرد. این کتاب‌فروشی خیلی زود به شهرت رسید و نویسندگان و شعرایی نظیر احمد شاملو، محمد زهری، احمد محمود، علی‌اکبر سعیدی سیرجانی، عبدالحسین نوایی و بسیاری دیگر مرتب به آن‌جا رفت‌وآمد داشتند. لیلی‌ گلستان اما در سال ۱۳۶۸ کتاب‌فروشی را به نگارخانه‌ی هنرهای تجسمی با نام نگارخانه گلستان تبدیل کرد. این نگارخانه با نمایش آثار سهراب سپهری، که متعلق به خانواده‌ی گلستان بود، کار خود را آغاز نمود.

 

در کارنامه‌ی کاری لی‌لی گلستان «ترجمه» نیز نقش پررنگی داشته. «زندگی، جنگ و دیگر هیچ» نوشته‌ی اوریانا فالاچی، «میرا» اثر کریستوفر فرانک، «تیستوی سبز انگشتی» موریس دروئون و «گزارش یک مرگ» گابریل گارسیا مارکز از جمله مطرح‌ترین ترجمه‌های اوست.

 

لی‌لی گلستان در آبان‌ماه ۱۳۹۳ جایزه‌ی شوالیه‌ی ادب و هنر فرانسه (نخل آکادمیک) را توسط سفیر دولت فرانسه در تهران دریافت کرد.

 

کتاب‌های صوتی با ترجمه لی‌لی گلستان:

 

کتاب صوتی گزاش یک مرگ اثر گابریل گارسیا مارکز را می‌توانید با ترجمه‌ی لی‌لی گلستان و صدای افشین هاشمی بشنوید.

همچنین کتاب صوتی زندگی و دیگر هیچ اثر اوریانا فالاچی با ترجمه لی‌لی گلستان و صدای شهین نجف‌زاده به‌زودی منتشر خواهد شد.