?>

کتاب صوتی پاییز پدرسالار نوشته گابریل گارسیا مارکز

کتاب صوتی پاییز پدرسالار نوشته گابریل گارسیا مارکز

 

پاییز پدرسالار رمانی است نوشته گابریل گارسیا مارکز که در سال ۱۹۷۵ منتشر شد.

 

این کتاب روایتگر شرایط و ماجراهای دوران دیکتاتوری است و می‌توان آن را مشابه وضعیت اسپانیا در زمان فرانسیسکو فرانکو، آناستازیو سوموزا، و رافائل تروخیو در جمهوری دومینیکن دانست. در واقع شخصیت تخیلی رمانش را از دیکتاتورهایی واقعی الهام گرفته است.

رمان «پاییز پدرسالار» در عین اینکه ظلم و شقاوت دیکتاتور را نشان می‌دهد، اما انعکاس‌دهنده‌ی تنهایی و افسردگی وسیع او نیز است. توهم توطئه، میل به جاودانگی و عشق و علاقه‌ی مردم به او همان خصوصیات آشنای دیکتاتورها را به ذهن متبادر می‌کند.

 

گابریل گارسیا مارکز

 

 

این داستان، که هجونامه هزل‌آمیز یک دیکتاتور آمریکای جنوبی است، سبک نگارشی متفاوت با همه آثار قبلی گارسیا مارکز دارد.

داستان کتاب در مورد حاکم دیکتاتوری هست که در یک کشور کوچک حکومت می‌کند. پدر ژنرال مشخص نیست که چه کسی است و دیوانه‌وار عاشق مادرش است؛ طوری که پس از مرگ، مادرش را در مرتبه قدیسین می‌بیند و بارها مانند خدا از مادرش کمک می‌گیرد. مادر ژنرال زنی ساده و روستایی است که به مردم کمک می‌کند و شغلش رنگ‌آمیزی پرندگان است. در ابتدا مردم او را دوست دارند و حتی او را در حدی مقدس می‌دانند که اعتقاد دارند او توانایی کنترل رویداد‌های طبیعی را دارد. این دیکتاتور بی‌سواد که به ژنرال معروف است کم‌کم قدرت زیاد و خودکامگی را با هم در می‌آمیزد، مدت زیادی حکومت می‌کند و کم‌کم به فردی مستبد، شکاک و قاتل تبدیل می‌شود. ۵۰۰۰ فرزند نامشروع از هم‌بسترهای مختلف خود به جا می‌گذارد و هرکس با او مخالف باشد را به قتل می‌رساند!

اما پاییز زندگی دیکتاتور زمانی آغاز می‌شود که علیه او کودتا می شود و او مردم را نیز همراه خود نمی‌بیند.

 

مارکز مانند «صد سال تنهایی» در این کتاب نیز از سبک «رئالیسم جادویی» بهره گرفته است. سبکی که واقعیت و تخیل را درهم‌می‌آمیزد و روایت می‌کند.

 

زمان در این رمان روندی سیال دارد و مرتب جابه‌جا می‌شود. گابریل گارسیا مارکز برای نوشتن «پاییز پدر سالار» ۱۷ سال وقت صرف کرده است.

 

این کتاب چندین بار توسط مترجمان گوناگون به فارسی ترجمه شده‌است. اما نسخه‌ی صوتی این کتاب که توسط نوین کتاب گویا و با صدای فخرالدین صدیق شریف، بازیگر سینما و تلویزیون منتشر شده است، به ترجمه‌ی حسین مهری است.

 

بخشی از کتاب صوتی «پاییز پدرسالار» را می‌توانید بشنوید:

 

 

فخرالدین صدیق شریف

 

کوتاه درباره‌ی نویسنده:

گابریل گارسیا مارکز رمان‌نویس، نویسنده، روزنامه‌نگار، ناشر و فعال سیاسی کلمبیایی بود. مارکز به گابو شهره بود. نامی‌ که مردم کشورهای آمریکای لاتین به این نام صدایش می‌زدند. او بعد از درگیری با رئیس دولت کلمبیا و تحت تعقیب قرار گرفتن، در مکزیک زندگی می‌کرد.

مارکز در سال ۱۹۸۲، به خاطر رمان صد سال تنهایی، برنده جایزه نوبل ادبیات شد.

او در سال ۲۰۱۲ به آلزایمر مبتلا شد و سرانجام در سال ۲۰۱۴ درگذشت.

 

بخشی از کتاب «پاییز پدرسالار»:

ژنرال داد کشید: خفه شو، وگرنه باید تاوانش را پس دهی.

اما پاتریسیو آراگونس، به حرفش ادامه داد: چرا باید خفه شوم، وقتی تنها کاری که می‌توانی بکنی این است که مرا بکشی و تو، پیش ترها مرا کشته‌ای. بهتر است حالا از فرصت استفاده کرده و با حقیقت روبرو بشوی، ژنرال! پس می‌توانی بدانی که هیچ‌کس واقعاً فکرهایی را که تو کله اش بوده، هرگز به تو نگفته است، بلکه همیشه چیزی را به تو می‌گویند که می‌دانند می‌خواهی بشنوی…