سبد خريد شما : 0
?>

چالشهای معاصر تعیین سرنوشت اقوام

«چالش‌های معاصر تعیین سرنوشت اقوام» به تبیین این چالش‌ها به عنوان یکی از موضوعات مهم از زیر مجموعه‌های اصل تعیین سرنوشت پرداخته است.

کتاب «چالش‌های معاصر تعیین سرنوشت اقوام: پژوهشی حقوقی ــ تطبیقی» نوشته تالیا یارولاونا خبرییوا و ترجمه کابلشاه ادریس‌اف، با شمارگان ۵۰۰ نسخه، ۳۰۵ صفحه و بهای ۲۷ هزار تومان از سوی انتشارات دانشگاه مفید قم روانه کتابفروشی‌ها شده است.

نویسنده در این کتاب به تبیین چالش‌های معاصر تعیین سرنوشت اقوام به عنوان یکی از موضوعات مهم از زیرمجموعه‌های «اصل تعیین سرنوشت» که از اصول مهم و پایه‌ای حقوق بین‌الملل معاصر محسوب می‌شود، پرداخته است. دغدغه نویسنده تعیین نگرش و رویکرد معاصر به ابعاد حقوقی آنهاست و در این راستا اصول و قواعد حقوق بین‌الملل در این زمینه مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

 بر اساس تحلیل حقوق تطبیقی روش‌های سرزمینی و فراسرزمینی تعیین سرنوشت اقوام و تجربه عملی آن در برخی کشورها بررسی شده‌اند. مساله تعیین سرنوشت ملت‌ها مجموعه‌ای از مسائل را در بر می‌گیرد که به غیر از حقوقدانان باید مورد توجه فعالان دیگر علوم نیز قرار بگیرد.

واژه «ملیت» از مهم‌ترین مفاهیم مطرح شده در این کتاب است. موضوع ملیت در دهه‌های ۵۰ و ۶۰ قرن بیستم به دلیل فروپاشی نظام استعماری و پیدایش چند ده کشور نوظهور در آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین بازتاب مشهودی پیدا کرد و در ربع پایانی قرن بیستم در برخی از کشورهای دموکراتیک مانند بلژیک و کانادا شدن یافت.

مناقشات قومیتی همراه با جنگ و خشونت مسلحانه دائما در نقاط مختلف جهان رخ می‌دهند و اغلب نتیجه آنها تشکیل کشورهای جدید است. البته به جز جنگ و درگیری خودآگاهی ملت‌ها به شیوه‌های دیگری چون فرهنگی، مذهبی و آداب و رسوم نیز جلوه‌گر می‌شود. حیات قومیت‌ها از مجموعه جریانات پیچیده اجتماعی تشکیل می‌شود که ماهیت آن متاثر از شیوه زندگی شکل گرفته و نیز قواعد کلی توسعه گروه‌های قومیتی در جامعه امروزی است. نویسنده در این کتاب با تحلیل حقوق تطبیقی روش‌های سرزمینی و فراسرزمینی تعیین سرنوشت اقوام و تجربه عملی آن در برخی از کشورها را بررسی کرده است.

کتاب شامل سه بخش است که عناوین آن به ترتیب عبارتند از: «اصول نظری و حقوقی حق تعیین سرنوشت اقوام»، «اشکال و شیوه‌های سرزمینی تعیین سرنوشت اقوام» و «خودسازماندهی اقوام، شکل فراسرزمینی تعیین سرنوشت آنها».

بخش نخست کتاب شامل دو فصل «اقوام در جهان معاصر؛ ابعاد سیاسی و حقوقی» و «حق اقوام برای تعیین سرنوشت؛ تاریخچه و دوره معاصر» است. بخش دوم کتاب نیز سه فصل با این عناوین دارد: «کشور واحد، شکل اصلی تعیین سرنوشت اقوام»، «مدل فدراتیو تعیین سرنوشت اقوام» و «خودمختاری سرزمینی، شیوه تعیین سرنوشت اقوام در کشور واحد».

همچنین در بخش انتهایی کتاب نیز دو فصل با عناوین «خودسازماندهی ملیت‌های بومی» و «خودمختاری ملی ـ فرهنگی و تعیین سرنوشت معاصر اقوام» به مخاطبان ارائه شده است.

تالیا یارولاونا خبرییوا، نویسنده کتاب دارای مدرک دکتری حقوق است و در سال ۱۹۸۵ در موسسه علمی پژوهشی قانونگذاری شوروی از رساله خود با عنوان «تفسیری دینی از قانون شوروی، مفهوم، محتوا و نقش آن در تجربه حقوقی» دفاع کرد. خبرییوا در سال ۲۰۱۳ به عنوان نخستین زن در تاریخ روسیه به عضویت آکادمی علوم این کشور درآمد و در حال حاضر نیز رئیس موسسه قانون گذاری و حقوق تطبیقی جمهوری فدراتیو روسیه است.

مترجم این کتاب نیز با نام کامل کابلشاه ادریس‌اف خوشبخت‌اویچ  مترجم رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در کشور روسیه است. وی مترجم کتاب «تفسیر سوره حمد» امام خمینی(ره) به زبان روسی است که برای این ترجمه  برگزیده بیستمین جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۹۱ شد.

به‌نقل از خبرگزاری مهر