سبد خريد شما : 0
?>

چخوف مهمترین نویسنده داستان کوتاه

چخوف مهمترین نویسنده داستان کوتاه

 

آنتوان چخوف پزشک، داستان‌نویس و نمایشنامه‌نویس مطرح روسی ا‌ست که در ۲۹ ژانویه‌ی ۱۸۶۰ در شهر تاگانروگ، در جنوب روسیه، شمال قفقاز، در ساحل دریای آزوف به دنیا آمد.

 

چخوف خالق بیش از ۷۰۰ اثر ادبی با نثری سیال و رئالیستی است و او را مهم‌ترین نویسنده‌ی داستان‌‌های کوتاه می‌دانند. او در زمینه‌ی نمایش‌نامه‌‌نویسی نیز آثار برجسته‌ای از خود به جا گذاشته است.

آنتوان چخوف بعد از پایان تحصیلاتش در رشته‌ی پزشکی به‌طور حرفه‌ای به داستان‌نویسی و نمایش‌نامه‌نویسی روی آورد. و اولین مجموعه داستان‌اش را دو سال پس از دریافت درجه‌ی دکترای پزشکی به چاپ رساند.

 

در داستان‌های چخوف معمولاً رویدادها از خلال وجدان یکی از آدم‌های داستان، که کمابیش با زندگی خانوادگی «معمول» بیگانه است، تعریف می‌شود.

 

چخوف در طول حیات خود نمایشنامه‌های بی‌نظیری نیز نوشته است. نمایشنامه‌هایی که در نقاط مختلف جهان بارها و بارها به روی صحنه رفته است. اولین نمایشنامه‌‌ی چخوف به نام «بی‌پدری» است که چندان شناخته شده نیست و بعد از آن ایوانف است.

یک از موفق‌ترین نمیشنامه‌های چخوف نمایشنامه‌ی «مرغ دریایی» است که در سال ۱۸۹۷ در سالن تئاتر هنری مسکو به روی صحنه رفت و موفقیت بزرگی را نصیب آنتوان چخوف کرد. جالب آنکه همین نمایش‌نامه دو سال قبل از آن در سالن تئاتر الکساندریسکی در سنت پترزبورگ با عدم استقبال بسیاری مواجه شد تا آنجا که چخوف در دومین شب اجرا سالن را ترک کرد و قسم خورد دیگر هرگز برای تئاتر چیزی ننویسد. اما در نهایت نمایشنامه «مرغ دریایی» با اجرای بازیگران متبحر تئاتر مسکو، چخوف را زور دیگری به منتقدان و اهالی هنر شناساند. بعدها نمایشنامه‌های «دایی وانیا» و «سه خواهر» نیز بر همان صحنه به اجرا درآمدند.

 

کتاب‌های صوتی به قلم آنتوان چخوف را می‌توانید از طریق لینک‌های زیر بشنوید:

 

کتاب صوتی اتاق شماره شش با صدای مهبد قناعت‌پیشه

کتاب صوتی زندگی من با صدای امیرمحمد صمصامی

کتاب صوتی آنتوان چخوف شش داستان ونقد آن با صدای میرطاهر مظلومی

کتاب صوتی نمایشنامه‌ی دایی وانیا

کتاب صوتی نمایشنامه‌ی سه خواهر