سبد خريد شما : 0
?>

چگونه گوینده شویم؟

اگر تابه‌حال بارها از دیگران شنیده‌اید که صدای خوب و رسایی دارید یا اینکه تجربه‌ی تمرین گویندگی یا سخنرانی عمومی داشته‌اید یا خودتان علاقه‌مند به گویندگی هستید، این مطلب برای شما مفید خواهد بود.
اگر شیفته‌ی خواندن کتاب با صدای خود هستید، اگر می‌خواهید گوینده‌ی جدی کتاب صوتی شوید، ایده‌ی خوب و جذابی به ذهنتان رسیده است. ایده‌ای که در دنیای امروز که همه‌چیز سرعت و شتاب خاصی گرفته، روزبه‌روز رونق بیشتری پیدا می‌کند. به اعتقاد اغلب صداپیشگان، در هر سطح از این حرفه، کار گویندگی کتاب صوتی کار بسیار خلاقانه و مسرت‌بخش است. کاری که تجربه‌ی جذابی را برای گویندگان کتاب رقم می‌زند.

 

گویندگی کتاب صوتی

انواع خوانش کتاب صوتی

خوانش تک‌نفره که چند دسته‌ی مختلف را دربرمی‌گیرد:
دسته‌ی اول: گویندگانی که صداپیشه‌ یا دوبلور حرفه‌ای نیستند.
دسته‌ی دوم: صداپیشگان یا دوبلورها که سال‌هاست در این حوزه فعالیت می‌کنند. افرادی که می‌توانند هر شخصیت را با تبحر در به کارگیری صدای خود، متمایز ‌کنند.
دسته‌ی سوم: صداپیشه‌هایی که از بازیگران حرفه‌ای هستند و در این زمینه نیز مهارت خاصی دارند.
خوانش دونفره و یا چند نفره: که در کتاب‌هایی که بر محور دیالوگ یا حضور شخصیت‌های متعدد روایت می‌شوند، به کار می‌رود.

 

نکات مهم درباره‌ی خوانش کتاب صوتی

مهم نیست که چه کتابی را می‌خوانید، کار راوی این است که واسطه‌ای بین هدف نویسنده و شنونده باشد. بنابراین، خواه در حال اجرای یک داستان معماگونه، داستان علمی، داستان‌های فلسفی یا هر نوع دیگری باشیم، در مورد نحوه‌ی گفتار، ریتم، احساسات، ویژگی‌ها، شخصیت ، قوس داستان ، مکث‌ها و غیره توجه و شهود خاصی نیاز است. باید در لحظه‌لحظه‌ی داستان حضور داشته باشید، و به افکار شخصیت یا روایت فکر کرده و احساساتشان را لمس کنید. در واقع از جمله مواردی که گوینده کتاب صوتی را به خوبی مجهز می‌کند، بررسی و اشراف همه جانبه بر هر متن است.

 

چگونه گوینده فریلنسر شوید؟

چگونه گوینده فریلنسر شویم؟

 

 

می‌توان گفت گویندگی این روزها در واقع تبدیل به شغلی شده که حتی به صورت دورکاری در منزل و با استفاده از لوازم ضبط صدا و به طور خاص در تولید پادکست‌ها می‌شود در آن فعالیت کرد.

اگر هیچ تمرین یا آموزش قبلی صداپیشگی نداشته اید، بهتر است این نکات را قبل از اینکه وارد این حرفه شوید، امتحان کنید.
• خواندن را با صدای بلند تمرین کنید. به این صورت که انگار نمی‌خوانید و برای کسی تعریف می‌کنید.
• صدای خود را ضبط کنید و بعد از مدتی آنرا گوش دهید.
• بیاموزید که از دیافراگم خود به جای سینه نفس بکشید.
• سعی کنید در حین خوانش خودتان را به جای نویسنده یا راوی داستان تصور کنید.
• در کلاس‌های فن بیان و آموزش گویندگی شرکت کنید.
• کتاب صوتی گویندگان معتبر و مشهور را گوش دهید و به نحوه خوانش آن‌ها دقت کنید.

در هنگام خوانش بر هر گونه لهجه‌ی منطقه‌ای غلبه کنید یا حداقل یاد بگیرید که آنها را پنهان کنید. مگر در مواردی که بنا بر شخصیت نیاز به استفاده از لهجه‌ی خاصی داشته باشید.

 

توانایی‌های مورد نیاز برای صداپیشگی

۱٫ درست صحبت کردن: بسط دایره‌ی لغات و تسلط به آن‌ها، نحوه‌ی تلفظ صحیح واژه‌ها، کاربرد به‌قاعده‌ی جملات و استفاده درست از مکث‌ها و سایر ظرایف کلام، می‌تواند کیفیت صحبت کردن شما را دگرگون کند.
۲٫ خواندن شفاهی: تا می‌توانید از روی کتاب‌ بخوانید. خواندن درست و با قاعده به شما این توانایی را می‌دهد که بدون دست‌انداز پیش بروید و دیگران را در لذت شنیدن سهیم کنید.
۳٫ بازیگری: توانایی در این فن به شما کمک می‌کند بتوانید از پس خوانش تأثیرگذارِ دیالوگ‌ها وکلام شخصیت‌های متفاوت کتاب‌های داستان بربیایید.

البته همه‌ی این توانایی‌ها در خارج از صحنه و خارج از دوربین انجام می‌شود، به عبارت دیگر «در پشت صحنه».

 

تجهیزات مورد نیاز برای گویندگی کتاب صوتی

 

این مسئله بستگی دارد به اینکه آیا شما می‌خواهید به عنوان همکار در یک مجموعه‌ی تولیدکننده‌ی کتاب صوتی مشغول باشید یا خیر. نکته‌ی بعدی این است که آیا‌ تجهیزات یا استودیوی ضبط برای شما تأمین می‌شود یا خیر؟
اگر به صورت مستقل کار می‌کنید، یک ایده این است که یک استودیوی ضبط اجاره کنید تا کار تولید کتاب صوتی خود را انجام دهید. که البته این مورد می‌تواند هزینه‌بر باشد. زیرا بیشتر استودیوهای ضبط ساعت به ساعت شارژ می‌شوند و هزینه‌ی قابل توجهی را باید بابت آن پرداخت.

با این‌همه اگر قصدتان برای تجهیز جدی است، شما نیاز به تهیه و تأمین موارد زیر خواهید داشت:
• لپ‌تاپ یا رایانه شخصی برای مدیریت برنامه‌ها‌، صورتحساب، ردیابی مشتری و ایمیل.
• تلفن هوشمند برای بالا بردن برنامه‌های مربوط به کار
• میکروفن قوی برای ضبط صدا
• یک جفت هدفون استودیویی، که صدایی را از بلندگوها یا پس‌زمینه دریافت نمی‌کند
• پایه میکروفون برای نگه داشتن میکروفون و آزاد کردن دستان برای کنترل اسکریپت
• فیلترهای پاپ، که هنگام برخورد دهان برای اولین‌بار با میکروفون، جلوی ضبط صدای تنفس را می‌گیرد

 

پیشنهادهای کاربردی برای شنیدن

در پایان برای اینکه درک و دریافت بهتری از گویندگی و به طور خاص نحوه‌ی گویندگی کتاب‌های صوتی پیدا کنید، پیشنهاد ما به شما شنیدن چند مورد از بهترین کتاب‌های صوتی با گویندگی‌های حرفه‌ای است:

کتاب صوتی یک عاشقانه‌ی آرام، کتاب صوتی بار دیگر شهری که دوست می‌داشتم و کتاب صوتی چهل نامه‌ی کوتاه به همسرم با صدای پیام دهکردی

کتاب صوتی تمرین نیروی حال با صدای نیما رئیسی

کتاب صوتی گربه علف است و ماهی درخت با صدای علی عسکری و سیما تیرانداز