سبد خريد شما : 0
?>

کتاب‌های صوتی به قلم ماکسیم گورکی

کتاب‌های صوتی به قلم ماکسیم گورکی

 

ماکسیم گورکی: «هر قدر احتیاجات آدمی کمتر باشد، خوشبخت تر خواهد بود و هر چه آرزوها و امیالش بیشتر باشد، آزادی و کمتر خواهد بود.»

 

زندگی ماکسیم گورکی 

۱۸ ژوئن مصادف با درگذشت یکی از نویسندگان مطرح روس، یعنی آلکسی ماکسیموویچ پِشکوف است که با نام «ماکسیم گورکی» شناخته می‌شود.

گورکی داستان‌نویس، نمایش‌نامه‌نویس و مقاله‌نویس انقلابی روس و از بنیان‌گذاران سبک ادبی واقع گرایی سوسیالیستی است. او برای پنج بار نامزد دریافت جایزه ‌‌نوبل ادبی شد.‌

گورکی در شهر نیژنی نووگورود به دنیا آمد و در یازده سالگی یتیم شد. مادربزرگش نگهداری از او را به عهده گرفت تا اینکه در سال ۱۸۸۰ در سن ۱۲ سالگی از خانه گریخت. پس از اقدام ناموفق به خودکشی در ۱۸۸۷، به مدت پنج سال با پای پیاده به سفر در اطراف و اکناف امپراتوری روسیه پرداخت، شغل‌های متنوعی را امتحان کرد و تجارب بسیاری اندوخت که بعدها دستمایه وی در نویسندگی شدند.

 

فعالیت‌های سیاسی اجتماعی ماکسیم گورکی

ماکسیم گورکی به عنوان روزنامه‌نگار و با نام مستعار یهودیل کلامیدا برای روزنامه‌های ایالتی مطلب می‌نوشت. استفاده از نام مستعار گورکی مقارن بود با زمانی که در تفلیس برای روزنامه قفقاز کار می‌کرد. این نام در حقیقت منعکس‌کننده خشم خروشان او و عزم او برای واگویی حقایق تلخ زندگی در روسیه بود.

او نویسنده‌ای بود که فعالیت سیاسی داشت. او عضو فعال جنبش سوسیال دموکرات مارکسیستی بود و علناً با حکومت تزار مخالفت می‌کرد. گورکی بخش عمده‌ای از عمرش را هم در دوران تزاری و هم بعدها در دروان شوروی، در تبعید خارج از روسیه گذراند.

اولین کتاب گورکی (مقالات و داستان‌ها) در سال ۱۸۹۸ با موجی از موفقیت روبرو شد و حرفه‌‌ی او به عنوان نویسنده نیز از همین نقطه آغاز گردید.

 

نگاه گورکی به ادبیات

گورکی به ادبیات بیشتر به عنوان کنشی سیاسی و اخلاقی نگاه می‌کرد که جهان را می‌تواند تغییر دهد و نه به مثابه‌ی امری زیبایی‌شناختی. او به توصیف زندگی قشرها پایین دست، که در حاشیه‌ی جامعه زندگی می‌کردند می‌پرداخت و می‌کوشید در لابه‌لای شرایط دشوار، وحشیانه و تحقرآمیز زندگی، درخشش جرقه‌های انسانیت در این مردمان را به تصویر کشد.

دستنوشته و نامه‌های ماکسیم گورکی هر دو نمایانگر مردی ناآرام هستند که در تلاش است تا بر تقابل مدام ایمان و تردید، عشق به زندگی و بیزاری از فلاکت و فرومایگی دنیای انسانی، غلبه کند.

کتاب‌های مادر، دانشکده‌های من، اندوه بی‌پایان، رویای عشق، معلم اخلاق از جمله آثار ماکسیم گورکی محسوب می‌شوند.

 

کتابهای صوتی به قلم ماکسیم گورکی

در کتاب‌‌های صوتی «دانشکده‌های من» و «دزدی هنر است» می‌توانید داستان‌هایی به قلم  «ماکسیم گورکی» را بشنوید:

کتاب صوتی دانشکده‌های من با صدای محسن حکیم‌معانی

داستانی از مجموعه‌ی کتاب صوتی دزدی هنر است با صدای شاهین علایی‌نژاد