سبد خريد شما : 0
?>

کتاب صوتی، آری یا نه

کتاب خواندن، یک نوع کشف و شهود است. احتمالا برای همۀ کتاب‌خوان‌های نسل ما، این سوال ایجاد شده است که چه دلیلی دارد که برویم سراغ کتاب‌های صوتی؟

در این یادداشت، می‌خواهیم از خوبی‌ها و بدی‌های کتاب صوتی بگوییم. مهم‌ترین و اصلی‌ترین عاملی که به نظر نویسندۀ این یادداشت، کتاب‌های صوتی و پادکست‌ها را حائز اهمیت می‌کند، این است که این فرصت را به ما می‌دهند که از زمان‌های مردۀمان بهترین استفاده را بکنیم. زمانی که در ترافیک هستیم، در صف منتظریم و… می‌توانیم کتاب‌ صوتی بشنویم و از این زمان‌های مرده بیشترین استفاده را داشته باشیم. اصلا شعار کتاب‌های صوتی این است که «زنده باد زمان‌های مرده!»

باری، مزیت هرچیزی، عیب آن هم می‌تواند باشد. گاهی لازم است که با خودمان خلوت کنیم، یا اصلا به هیچ‌چیز فکر نکنیم و بگذاریم زمانمان به بطالت بگذرد؛ این لازم است. اینطور مواقع طبیعتاً هیچ کاری نباید انجام دهیم، چه برسد به کتاب خواندن و شنیدن.

کتاب‌های صوتی را برخلاف کتاب‌های فیزیکی می‌توان به راحتی و در هر حالتی شنید؛ ایستاده، نشسته، هنگام انجام سایر کارها، در تاریکی و…

و «دسترسی آسان»، یکی از موهبت‌های کتاب صوتی است؛ برای ورود به دنیای بی حد و مرز دانش و آگاهی، فقط یک گوشی موبایل کافی است؛ اگر یک هندزفری هم باشد که چه بهتر!

تجربۀ شخصی من، نگارندۀ این یادداشت، حاکی از این است که کتاب صوتی، کنشی فعالانه‌تر است. انگاری که واقعاً کسی دارد با شما حرف می‌زند و داستانی را برای شما روایت می‌کند، یا موضوعی را برایتان توضیح می‌دهد. ضمن اینکه قوۀ تخیل آدم را هم قوی می‌کند. البته فراموش نکنید که انتخاب گوینده، بسیار مهم است. مبادا که با با شنیدن کتاب‌های صوتی‌ای که گویندۀ خوبی ندارند و تنظیم درست و حسابی‌ای هم نشدند، دل‌زده شویم از این –به نظر من-  موهبت.

مسئلۀ حفظ و پاسداری از محیط زیست هم، مسئله‌ای است که این سال‌ها آگاهی از اهمیت آن بیشتر شده و دیگر نیازی به گفتن ندارد که کتاب‌های دیجیتال و صوتی، چقدر منجی درختان شده‌اند.

همین دیگر. امتحانش کنید و تجربۀتان را در استفاده از کتاب صوتی برایمان در همین‌جا بنویسید.