سبد خريد شما : 0
?>

از فرانکلین تا لاله‌زار با همایون صنعتی‌زاده

به‌مناسب سالمرگ همایون صنعتی‌زاده؛ کارآفرین، نویسنده، مترجم و ناشر

 

همایون صنعتی‌زاده در سال ۱۳۰۴ در تهران به دنیا آمد. پدرش عبدالحسین صنعتی زاده، از اولین رمان نویسان ایرانی و پدربزرگش علی‌اکبر صنعتی‌زاده بود. مادرش قمرتاج دولت‌آبادی، کوچکترین دختر میرزا هادی دولت‌آبادی و خواهر میرزا یحیی دولت‌آبادی و صدیقه دولت‌آبادی رئییس کانون بانوان و از پیشگامان جنبش زنان در ایران بود.

همایون صنعتی‌زاده اعجوبه‌ای است که آن‌قدر زندگی جالبی دارد که آدم می‌ماند از کجا شروع کند: از تأسیس انتشارات فرانکلین که معروف‌ترین کار اوست؛ از دائرهالمعارف فارسی که حاصل فکر و ابتکار او بود؛ از چاپ کتاب‌های درسی که به دست او سامان یافت؛ از سازمان کتابهای جیبی که انقلابی در تیراژ کتاب ایجاد کرد (از مهم‌ترین کتاب‌های منتشرشده توسط این انتشارات مجموعهٔ ده جلدی تاریخ ایران باستان و مجموعهٔ سه‌جلدی سیر حکمت در اروپا است.) ؛ از مبارزه با بی‌سوادی که اول بار او شروع کرد؛ از چاپخانه افست که او بنا نهاد؛ از کاغذسازی پارس که او بنیانگذارش بود؛ از مروارید کیش که کار کشت آن را در کیش آغاز کرد؛ از کارخانه رطب زهره که به دست او پا گرفت؛ از پرورشگاه صنعتی کرمان که تا پایان عمر زیر نظر او بود؛ از شهرک خزرشهر که بنیاد اصلی‌اش را او گذاشت؛ از کارخانه گلاب زهرا که به دست او و همسرش، شهیندخت سرلتی، ساخته شد؛ از کتاب‌هایی که ترجمه کرد؛ از شعرهایی که سرود؛ و یا از مقالاتی که نوشت.

بعضی‌ها در نوسازی سهم قابل ملاحظه‌ای دارند. سهم همایون صنعتی‌زاده در نوسازی ایران فراموش‌نشدنی است.

 

همایون صنعتی‌زاده روز ۴ شهریور ۱۳۸۸ پس از یک دوره بیماری در کرمان درگذشت. صنعتی‌زاده هنگام مرگ ۸۴ سال داشت.

 

کتاب صوتی از فرانکلین تا لاله‌زار درباره‌ همایون صنعتی‌زاده کارآفرین، نویسنده، مترجم، ناشر ایرانی اهل کرمان است. گفتگوها و گزارش‌های کتاب «از فرانکلین تا لاله‌زار» حاصل تلاش سیروس علی‌نژاد است و می‌توانید آن را با صدای جمعی از گویندگان بشنوید.

 

کتاب صوتی از فرانکلین تا لاله‌زار