سه گزارش کوتاه
درباره نوید و نگار

این داستان مستور، درباره زندگی خواهر و برادری است که در فضای تهران امروز می‌گذرد. داستان با خبر برنگشتن نگار به خانه شروع می‌شود. خبری که پدر به نوید می‌دهد ...

خلاصه کتاب سه گزارش کوتاه درباره نوید و نگار

این داستان روایت‌گر سه روز از زندگی خواهر و برادری به اسم نوید و نگار است که از ویژگی همیشگی نوشته‌‎های مصطفی مستور برخوردار است و نثرش در عین روانی پر از پیچیدگی‌های لذت‌‌بخش است. نوید رشته مکانیک را در دانشگاه تهران رها کرده و الهیات خوانده است. نگار ۱۹ ساله و دانشجوی عکاسی است. برادر دیگر رحمت نام دارد که دچار یک نوع اختلال ذهنی است و در ۸ سالگی خود مانده است.
داستان با خبر برنگشتن نگار به خانه آغاز می‌شود که توسط پدر به نوید داده می‌‌شود و با بازگشت نگار به اتمام می‌‌رسد. با پیش رفتن داستان و تغییر راوی، بی‌‌خبری شنونده از نگار پایان می‌‌پذیرد و خود نگار هم شروع به روایت می‌‌کند. شنونده در ذهن بی‌‌قرار نوید که شروع به روایت‌های مختلفی از خود می‌‌کند، با گره داستان روبرو می‌شود. این طور به نظر می‌‌آید که او تکیه‌‌گاه و حامی باقی اعضای خانواده است ولی در واقع خود نیازمند نجات‌‌دهنده‌‌ای است که او را از سرگشتگی‌‌هایش برهاند.

داستان در داستان

هر یک از دو راوی این کتاب، روایتی دارند که می‌تواند به خودی خود داستانی مستقل باشد. به علاوه داستانی که نوید برای برادرش رحمت تعریف می‌کند.

تغییر هنرمندانه‌ی راوی

راوی اصلی، دانای کل است. در موقعیت‌های مختلف راوی به نوید و نگار تغییر می‌کند. تغییر راوی نه تنها پس از چند بخش، بلکه در چارچوب یک بخش نیز رخ می‌دهد.

ارجاع به سایر اثرهای مستور

برای خواننده‌ی آشنا با قلم مصطفی مستور، ارجاعات زیادی به شخصیت‌های سایر کتاب‌های نویسنده وجود دارد. ارجاعاتی که برای طرفداران مستور، جذاب و هنرمندانه است.

کتاب صوتی سه گزارش کوتاه درباره نوید و نگار

image
  • نویسنده: مصطفی مستور
  • صداپیشه نوید: نیما رییسی
  • صدا پیشه نگار: حمیرا افشار
  • راوی داستان: هوتن شکیبا
  • مدت زمان: ۴ ساعت و ۲۴ دقیقه
  • موسیقی: آرمان تابان
  • سال انتشار: ۱۳۹۹

روی گزینه پخش کلیک کنید و قسمتی از کتاب را بشنوید:

نظر خوانندگان کتاب

در سایت GoodReads
جذابیت این داستان برای من استفاده آقای مستور از شخصیت های داستانهای پیشینش به عنوان افراد عبوری ، آشنا یا حتی سیاهی لشکر این داستانش بود. اینکه در داستان یک دفعه آدم متوجه می شد که" این همان فلانی است ، آن یکی هم آن فردی بود که فلان کار را کرد! عجب! دنیا چه قدر کوچک است!" و بعد این حس عجیب و به جا که من فقط یکی از هزاران هستم. من مرکز هستی نیستم! هر انسانی داستان خود را دارد.
Zahra Dashti
image
به سرعت پیش می رود، خیلی سریع! قصه روان است و به شدت خوشخوان، در دو سه وعده مترو سواری طولانی تمام می شود. این از حجم کتاب :)
اما از خود کتاب
خواندنش لذت بخش بود. بازی های جالبی داشت داستان. وقتی تمام شد دلم می خواست بروم توی قصه، دلم برای شخصیت های کتاب تنگ می شود حتی. جهانی که مصطفی مستور خلق می کند را دوست دارم.
ZahRaa Kyl
image
نثر روان و در عين حال تو در تو. بازي با زمان و مكان، جابجا كردن راوي بين شخصيت ها و داناي كل. اين كتاب رو خيلي دوست دارم، همه كتابهاي مستور رو دوست دارم چون در عين حال كه روان و راحت خونده ميشن پر از پيچيدگي هم هستن. شخصيت ها تو داستانهاي مختلف دوباره ظاهر ميشن و بخش ديگه اي از روايت زندگيشون رو كامل ميكنن. مستور جهاني داستاني رو خلق كرده كه با خوندن همه آثارش كم كم با وضوح تمام براي خواننده روشن ميشه.
Maryam bookworm
image
دوستش داشتم، تعلیق‌هایش خوب بود. نگار و‌ نوید و رحمتش به اندازه بود. طرز روایت‌گری مستور در این کتاب دل‌نشین است. مثل باقی کتابهایش
Narges
image
از بهترین کتاب های مستور که حس همون نهنگ هایی رو به آدم میده که برای تنفس و رهایی از روزمرگی به ساحل میزنن ولی بعدش برمیگردن سر زندگیشون.
Mehdi
image
image

مصطفی مستور

مصطفی مستور نویسنده‌ی معاصر ایرانی، در سال ۱۳۴۳ در شهر اهواز به دنیا آمد. ابتدا در رشته مهندسی عمران در دانشگاه شهید چمران اهواز به تحصیل پرداخت. اما علاقه‌اش به ادبیات، او را به سمت ادامه تحصیل در این رشته سوق داد. مستور مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته ادبیات از همین دانشگاه اخذ نمود. از دوران کودکی، فردی پرسشگر و کنجکاو بود و از همان دوران به کتاب‌های فلسفی و پرسش‌های عمیق علاقه نشان می‌داد. اولین اثر او در قالب داستان کوتاه با نام «دو چشم‌خانه‌ی خیس» توسط مجله کیان منتشر شد.

در ایران کمتر نویسنده‌ای به دنبال فلسفه و عرفان و ادغام آن با ادبیات رفته است. اما فلسفه یکی از موضوعات مورد علاقه‌ی مصطفی مستور است. او در کتاب‌هایش تلاش انسان برای کشف حقیقت خود و جهان را از زبان شخصیت‌های اصلی بیان می‌کند. اغلب آثار او بر پایه سه مفهوم بنا شده است: تنهایی، شک و عدم قطعیت. یکی دیگر از مسائل مورد علاقه‌ی مصطفی مستور، توصیف تکرار و روزمرگی است. اما ویژگی‌ متمایز کننده‌ی آثار او تکرار شخصیت‌های یکسان در موقعیت و کتاب‌های مختلف او است.

image

هوتن شکیبا

هوتن شکیبا متولد سال ۱۳۶۳، هنرپیشه و صداپیشه اهل کردستان است. او صداپیشه راوی در این کتاب است. وی همچنین صداپیشگی شخصیت دیبی در مجموعه‌ی کلاه قرمزی را بر عهده داشته است. شکیبا برای بازی در فیلم «شبی که ماه کامل شد» برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد شد.

image

نیما رییسی

نیما رییسی هنرپیشه و صداپیشه‌ی متولد سال ۱۳۵۴ در رشت است. وی در مقطعی عضو انجمن گویندگان جوان بوده است. نیما رییسی صداپیشه‌ی بسیاری از شخصیت‌های معروف دنیای انیمیشن است. پیش از این، کتاب‌های صوتی «چهار میثاق»، «غلاغه به خونه اش نرسید» و «تمرین نیروی حال» با صدای نیما رییسی در موسسه نوین‌کتاب گویا تولید شده است. او همچنین در دوره‌های مرتبط با گویندگی و اجرا، زبان بدن، بازیگری، فن بیان، اجرای استیج و استند آپ نیز به تدریس مشغول است.

image

حمیرا افشار

حمیرا افشار، صداپیشه‌ی شخصیت نگار در این کتاب صوتی، متولد ۱۳۶۷ و فارغ‌التحصیل رشته مکانیک از دانشگاه صنعتی شریف است. در زمینه‌ی فعالیت‌های فرهنگی هنری حمیرا افشار می‌توان به همکاری با مجله فیلم و شهر کتاب و همچنین همکاری با نوین‌کتاب گویا در تولید کتاب‌های صوتی اشاره کرد. حمیرا افشار در حوزه فیزیک نظری و کیهان‌شناسی، کتاب‌هایی را با همکاری انتشارات پارسیک ترجمه و به چاپ رسانیده است.


کتاب‌های صوتی یا به تعبیری بهتر کتاب‌های گویا، تجسم شنیداری آوای درونی کتاب است که در ساحت ذهن خواننده از اولین سطر تا انتهای کتاب، واژه به واژه با خواننده همراه می‌شود و کتاب را برایش می‌خواند. ما این آوا را در وهله اول با صدای خود نویسنده یا مترجم کتاب ضبط می‌کنیم، و چنانچه این امر میسر نباشد، از صدای آشنای گوینده‌های نام آشنا استفاده می‌کنیم. این روزها و در روزگاری که به یُمن پیشرفت و همه‌گیر شدن وسایل شنیداری می‌شود همه جا و در هر شرایطی، آنچه شنیدنی‌ست را شنید، بهانه‌ای برای ننشستن پای حرف‌های همیشه تازه کتاب نمی‌ماند، وقتی کتاب‌ها، این یار‌های مهربان و بی‌زبان هم به زبان آمده‌اند. باشد که با شنیدن کتاب، بهره‌مان از آگاهی و شوقمان به پذیرش مسئولیت آزادی، روز‌افزون شود. چنین باد