همین حالا کتابت رو انتخاب کن. 30% تخفیف، ویژه اولین خرید با کد تخفیف nkg30

پادکست نوین کتاب قسمت پنجم
میانگین امتیاز: 0.00
تعداد امتیاز دهندگان: 0

پادکست نوین کتاب قسمت پنجم

در پنجمین شماره پادکست نوین کتاب، اسماعیل باستانی از ترانه مرا ببوس حسن گل نراقی روایت می‌کند و به همین بهانه، سراغ ردپای کودتای 28 مرداد در آثار هنری می‌رود. پادکست نوین کتاب را می‌توانید در سایت نوین کتاب، اپلیکیشن‌های کست‌باکس، اَنکر، شنوتو، نوار یا فیدیبو دنبال کنید.

همین حالا کتابت رو انتخاب کن. 30% تخفیف، ویژه اولین خرید با کد تخفیف nkg30

قیمت محصول : ۰ تومان

به اشتراک بگذارید
اسماعیل باستانی
اسماعیل باستانی
نویسنده و گوینده و انتخاب موسیقی، میکس و مسترینگ کتاب صوتی پادکست نوین کتاب قسمت پنجم

او متولد اسفند ۱۳۶۲ در تهران و نویسنده و تهیه‌کننده رادیو تهران و دانش آموخته‌ی رشته‌ی علوم ارتباطات از دانشگاه آزاد اسلامی است. از فعالیت های او می‌توان به موارد زیر ...

درباره پادکست نوین کتاب قسمت پنجم

پادکست شماره پنج نوین کتاب

یک روز قبل از آزادی یا خیابان نفت نامش شده مصدق

 از آن بهار شوم که خون بود ژاله‌اش سنبل نماند و جلوه‌ی باغ و چمن نماند رنگین‌کمان عشق فرو مرد در افق جز ابرهای تیره‌ی گلگون‌کفن نماند امید را به معبد تزویر می‌کشند جلاد روزگار برآرد از او دمار وان مرغزار و آن همه گل‌های رنگ‌رنگ تاراج رفت و خانه کژدم شده‌ست و مار تا کوتوال قلعه ز بارو فتاده است کشتی ره‌زنان گُهر و گنج می‌برد بگدازد از مصائب ایام شمع من خورشید من ز ظلمت کین رنج می‌برد حق را ز ترسناک هراسی به دل نبود هر چند چندگاه جهانی به کام اوست پندی‌ست نغز و بهر من این پند را سرود فرزانه‌ای شگرف که تاریخ نام اوست - احسان طبری، شعری به مناسبت سقوط حکومت ملی دکتر محمد مصدق و تأسیس کنسرسیوم غارتگر نفت پنجمین شماره پادکست نوین‌کتاب، با عنوان «یک روز قبل از آزادی یا خیابان نفت نامش شده مصدق» منتشر شد.

این پادکست به همت اسماعیل باستانی و در شهریورماه سال ۱۳۹۹ در دسترس شنوندگان قرار گرفته است. تصنیف «مرا ببوس»، از معدود ترانه‌هایی است که به گوش بسیاری آشناست. اولین بار، در فیلمی با نام اتهام با خواننده‌ی ناآشنایی به نام پروانه به اجرا در آمد. در این فیلم ژاله علو روی صدای خواننده لب‌خوانی می‌کرد. چندی بعد از کودتای ۲۸ مرداد، اجرای ماندگار این تصنیف توسط حسن گل‌نراقی با شعری از حیدر رقابی و آهنگسازی مجید وفادار تولید شد. «مرا ببوس» با ویولون پرویز یاحقی و پیانوی مشیر همایون به اثری پربار در گنجینه آثار ماندگار موسیقی ایران تبدیل شده است. روزی که این ترانه در رادیو پخش شد، مجری برنامه پیش از پخش اعلام کرد: «این تصنیف در یک محفل خصوصی ضبط شده، که به‌دلیل جذابیت خاص آن به پخش آن مبادرت می‌ورزیم.». مرا ببوس، به آوایی قهرمانی در زمانه‌ی کودتا و اختناق تاریخ ایران تبدیل شده بود. اگرچه عبدالرحیم جعفری، بنیان‌گذار انتشارات امیرکبیر ادعا دارد که شاعر، این ترانه را در عشق دختری که دوست داشت سروده، اما مرا ببوس به نمادی از فریاد ضد کودتا و سرود آخرین لحظات قبل از اعدام تبدیل شده است. در پادکست شماره پنج نوین‌کتاب، اسماعیل باستانی به شرح داستان این اثر ماندگار پرداخته و با همین شروع به سمت آثار تولید شده پس از کودتای ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ رفته است. باستانی به مرور اتفاقات مرتبط با کودتا می‌پردازد و حال و هوای ۶۰ سال گذشته را روایت می‌کند.

برای شنیدن این شماره از پادکست نوین کتاب، علاوه بر دریافت رایگان در سایت، می‌توانید به اپلیکیشن کست‌باکس Castbox، شنوتو، انکر Anchor، نوار یا فیدیبو مراجعه کنید.    

نظرات کاربران

هیچ نظری ثبت نشده است.
مشخصات کتاب صوتی پادکست نوین کتاب قسمت پنجم
مدت
31 دقیقه

حجم
29 مگابایت

تعداد ترک
1

سال انتشار کتاب صوتی
1399
پدیدآورندگان کتاب صوتی پادکست نوین کتاب قسمت پنجم
نویسنده
اسماعیل باستانی

گوینده
اسماعیل باستانی

انتخاب موسیقی، میکس و مسترینگ
اسماعیل باستانی

ناشر صوتی
نوین کتاب