سبد خريد شما : 0

چرا کتاب گویا

بسیاری از ما دوست داریم فرصتی مناسب داشته باشیم تا با خیال راحت بنشینیم و کتاب مورد علاقه خود را در دست بگیریم و بخوانیم، اما این روزها کمتر چنین فرصتی به دست می‌آوریم. چون وقتی برای این کار نداریم یا آن قدر کارهای مهم‌تر- یا به نظر مهم‌تر- داریم که خیلی وقت‌ها از لذت خواندن کتاب‌های دلخواه‌مان محروم می‌مانیم.

در دنیای امروز، مردم عموماً عجله دارند و به ندرت فرصتی پیدا می‌کنند تا با خاطری آسوده از خواندن کتابی لذت ببرند. از همین تعجیل و بی‌وقتی است که ایده کتاب سخنگو، تبدیل به ایده‌ای کارآمد برای افراد پر مشغله می‌شود.

کتاب سخنگو – یا کتاب گویا- آن‌گونه که از نامش پیداست، تلفیقی است از متن کتاب و صدای خوانده شدن این متن. البته ترکیب واژه کتاب گویا را نمی‌توان یک ترکیب توصیفی دقیق دانست، زیرا مفهموم «کتاب خوانده شده» به طور دقیق از آن استنباط نمی‌شود. در واقع کتاب گویا متن کتاب‌های معمول است که با صدای یک یا چند گوینده روی نوار کاست یا سی‌دی ضبط می‌شود (امروزه فرمت‌های جدید از جمله فرمت‌های دیجیتال قابل دانلود نیز برای این کار مورد استفاده قرار می‌گیرد). گاهی اوقات ممکن است نویسنده با صدای خود کتابش را بخواند و گاهی نیز گویندگان دیگر این کار را انجام می‌دهند. کتاب سخنگوی خلاصه نشده، متن کلمه به کلمه کتاب است، در حالی که کتاب گویای خلاصه شده شامل متن خلاصه شده کتاب است. کتاب سخنگو ممکن است به صورت ساده یا همراه با موسیقی، گویندگان متعدد و افکت باشد.

البته لازم به ذکر است که با گذشت زمان، تعریف کتاب گویا گسترده‌تر شده و امروزه دیگر منحصر به کتاب‌های خوانده شده نیست و بسیاری از موارد دیگر چون مقالات، سخنرانی‌ها، یادداشت‌ها و … را نیز شامل می‌شود. تکنولوژی آن چنان با سرعت در حال تغییر است که پیش‌بینی فرمت کتاب‌های صوتی آینده واقعاً ممکن نیست. اما قطعاً رشد فرمت‌های قابل دانلود و کاهش کاست همچنان ادامه خواهد یافت.

کتاب گویا از آن دسته امکاناتی است که در سال‌های اخیر با پیشرفت وسایل شنیداری در خدمت ترویج فرهنگ مطالعه برای عموم افراد قرار گرفته است، امکانی فوق‌العاده برای مطالعه بیشتر و در عین حال صرفه‌جویی در وقت. پس دیگر بهانه‌ای برای ننشستن پای حرف‌های همیشه تازه‌ی کتاب نمی‌ماند، وقتی کتاب‌ها، این یار‌های مهربان و بی‌زبان هم به زبان آمده‌اند. باشد که با شنیدن کتاب، بهره‌مان از آگاهی و و شوق‌مان به پذیرش مسئولیت آزادی، روز‌افزون شود.

داستان ما

موسسه نوین کتاب گویا در سال ۱۳۸۶ با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، باهدف تولید و تکثیر کتاب‌های گویا تاسیس شد و به عنوان اولین موسسه‌‌ای که به طور تخصصی در ایران به کار تولید و انتشار کتاب گویا می‌پردازد، با مدیریت فاطمه محمدی، شروع به کار کرد. کاری که سال‌هاست در کشورهایی همچون فرانسه، آلمان، انگلستان و بسیاری اقلیم‌های صاحب فرهنگ به روالی مرسوم و گریز‌ناپذیر تبدیل شده است: اینکه به همراه نسخه مکتوب، نسخه صوتی آن نیز منتشر شود. احیای سنت قصه‌گویی و به تبع آن شوق خواندن و دانستن، دغدغه‌ای بود که ما «نوین کتاب گویا»یی‌ها را بر آن داشت تا به یاری کتاب گویا، دوباره حریص لمس گرمای مطبوع تن کتاب‌ها شویم و کتاب‌هایی را که شاید سال‌هاست گوشه فراموشی کتابخانه‌هامان مانده‌اند دستمان بگیریم، خاطره تماشای رقص واژه‌ها روی خطوط کاغذ را از نو به یادهامان بیاوریم و ذهن کمی آشفته‌ این روزهایمان را دوباره به نوازش سر انگشتان واژه‌ها بسپاریم.

تصميم به فعاليت در اين حوزه، بر اساس مطالعه و بررسی حوزه مشابه در ساير کشورها و احساس خلاء در اين زمينه در بازار کشور خودمان صورت گرفت. ما با بررسی فعاليت‌های انجام شده و همين طور آسيب‌شناسی آن‌ها، بر آن شديم تا با استفاده از نيروی متخصص و بهره‌گيری از کليه امکانات و ابزارهای حرفه‌ای و تخصصی، و با رعایت حقوق مؤلف، مترجم، گوینده و ناشر نسبت به تولید محصولی با کيفيت مطلوب اقدام کنيم و در اختيار علاقه‌مندان قرار دهيم و نيز اثری ماندگار در حوزه فرهنگ و ادبيات به جای گذاريم.

کتاب گویا دیگر یک امر تفننی نیست و تبدیل به یک نیاز شده است که با کمی توجه و هدف‌­گذاری درست، می‌­توان آن را تبدیل به فرصتی بسیار مغتنم برای افزایش سرانه مطالعه در جامعه کرد. نوین کتاب گویا تاکنون حدود 1000 عنوان منتشر کرده است که هر یک از عناوین توسط گویندگان و سایر عوامل حرفه­‌ای تولید شده است.

فروشگاه کتاب صوتی دارید؟

نوین کتاب گویا، با بیش از ۳۰۰ عنوان کتاب صوتی، آماده همکاری با فروشگاه‌های برتر آفلاین و آنلاین است. برای همکاری، با ما در تماس باشید.

بیشتر بدانید

به گویندگی علاقه دارید؟

صدای خوبی دارید و علاقه‌مندید کتاب بخوانید؟ با ما برای تولید کتاب صوتی همکاری کنید.

بیشتر بدانید

ناشر کتاب صوتی هستید؟

صدای خوبی دارید و کتاب خوان هستید؟ با ما برای تولید کتاب صوتی همکاری کنید...

بیشتر بدانید

ناشر کتاب چاپی هستید؟

اگر علاقه‌مند هستید تا کتاب‌هایتان را به کتاب صوتی تبدیل کنید، و به دنبال کیفیت برترید، نوین کتاب گویا با تیم حرفه‌ای خود به شما کمک خواهد کرد

بیشتر بدانید

همکاران ما